We have a number of Qualified Coaches and Trainee

Coaches who make up our Gym Family, and all of

these are CRB checked and are registered with British

Gymnastics. 

Our Coaching team are all Volunteers  and have

started coaching because of family connections or

just through the love of the sport.

 

Our qualified Welfare Officers are:

                            Mrs Ruth Cannon

                                 Mrs Heather Morter 

                                  

Our senior coaching team are First Aid Trained.

 

All of our qualified coaches and our adult trainee

coaches, have attended Child Protection Awareness

courses.

 

All of our Coaching team are volunteers who not only help

with the general running of classes in the gym but also help

with events and competitions throughout the year. These

events are either run by British Gymnastics, or events

which we organise or participate in.

 

 

Charlie Oakes  -  Head Coach/Owner

Womens Artistic Level 3 

Mens Artistic Level 3 

Pre-school Level 3

Trampolining Level 3   

GMPD (Disabilities) add on module         

First Aid

 

Michelle Oakes

Womens Artistic Level 3 

Mens Artistic Level 3 

Tumbling Level 3  (Tech modules 1 & 2) 

Trampolining Level 3  

 General Gymnastics L3  (Tech module 2)    

Pre School Level 1  

First Aid  

 

Ashley Tench

General Gymnastics Level 3  

First Aid

 

Bobby Frith

General Gymnastics Level 3 

Pre School level 3  

First Aid    

Womens Artistic Club Judge

 


 

Gareth Owens

 General Gymnastics Level 3

 

Alex Fielding

Womens Artistic Level 2       

Womens Artistic Regional Judge     

General Gymnastics Level 1

 

Megan Palmer

General Gymnastics Level 1   

Womens Artistic National Judge

 

Neil Ronaldson

Mens Artistic Level 2  

Mens Artistic Regional Judge

 

Andrew Cannon

Mens Artistic Level 1   

Mens Artistic Regional Judge

 

Kathryn Sissons

General Gymnastics Level 2  

         Trampolining level 1              

Womens Artistic Club Judge

 

  Emma Frith

General Gymnastics Level 1

 

 Molly Johnson

General Gymnastics Level 1 

 

Heather Morter

General Gymnastics Level 1

Welfare & Safeguarding Officer

 

  Hannah Blain

WA Club Judge,

General Gymnastics Level 1

 

 

Steph Bunn

General Gymnastics Level 1 

 

 

Ellie Oakes

General Gymnastics Level 1

 

 

 Heidi Snowden

General Gymnastics Level 1 

 

 

Debbie Sargeant

General Gymnastics Level 1 

 

 

Mandy Roberts

General Gymnastics Level 1 

 

 

 Sandra Clarkson

Receptionist

 

Trainee Coaches

(All Badge scheme trained and Awaiting official BG qualification)


Ruth Cannon  

Rhiannon Hay 

Ella Day                

Olivia Mullineux    

Jenny Unsworth  

Millie Morris        

Megan Rigby

Darla Rigby                       

Nicola Ma       

Emily Leigh

Ariane Rigby

Thomas Cannon 

April Oakes 

Jade Sargeant

Cadi Pears

Paige Wood

Lauren Whitling 

Charlotte Wheeler 

Julia Jeffries

Sarah Worrall 

Rhea Carless

Amelia Warburton

Brooke Roberts

Ella Gaskill

Rea Gaskill